2013. április 6., szombat

Soha ne adjátok el a lelketeket!


Néhány évvel ezelőtt a Cardiff City a csőd szélére sodródott, a walesi klubnak 70 millió font közeli adóssága lett, becslések szerint pedig havi 1 millió fontos veszteséget termelt. Ekkor lépett színre egy malajziai milliárdos, Vincent Tan, aki viszonylag gyorsan stabilizálni tudta a klub pénzügyi helyzetét, a csapat pedig menetelni kezdett a pontvadászatban. A befektetéseknek köszönhetően a Cardiff City megerősítése annyira jól sikerült, hogy jelenleg hét ponttal vezetnek az angol második vonalban, így már karnyújtásnyi távolságra került a Premier Liga. 


Ahogy mindennek, természetesen az ázsiaiak által megtámogatott sikeres szereplésnek is komoly ára van. A maláj tulajdonos ugyanis belépésétől kezdve azon munkálkodik, hogy a piacokon eladható márkanevet kreáljon az amúgy komoly tradíciókkal bíró klubból. A csapatot még 1899-ben alapították, és a Cardiff City sokáig az egyetlen nem angol csapat volt, amely képes volt a három nagy angol versenysorozat egyikének, nevezetesen az FA-kupának a megnyerésére 1927-ben.

Az imént nem véletlenül szerepelt a többes szám (piacok), a milliárdos vezetőnek a márkanév felépítésével az ázsiai piacot is szándékában áll megcéloznia, a Premier Liga mérkőzéseit ugyanis minden áldott hétvégén legalább 140 millió malajziai, szingapúri, indonéz stb. kíséri figyelemmel. 

Nem sokkal Vincent Tan megjelenése után már szárnyra kapott egy pletyka, amely szerint az új tulajdonos az ázsiai piac alapján szeretné megváltoztatni a több mint 110 éves klub színét és címerét. A szurkolók egy része azonnal tiltakozni kezdett, weboldalakat, nyomtatott sajtótermékeket szerkesztettek, tüntetéseket szerveztek, hogy kiálljanak hagyományaik mellett. A klub vezetői közben minden fórumon tagadták, hogy valóban címercserére és színváltoztatásra készülnének, mindenkit igyekeztek megnyugtatni.

Eltelt egy év, s 2013 áprilisára a malajziaiak már minden korábbi ígéretüket felrúgták, mára kiderült, végig hazudtak szurkolóiknak. A modern labdarúgás haszonélvezői, akik semmilyen tradíciót nem kímélnek, megléptek azt, ami talán a leggusztustalanabb, megváltoztatták a Cardiff City klubszíneit valamint címerét. 

A Cardiff egy egész évszázadon át, hagyományosan kék mezben lépett pályára, a klub beceneve Bluebirds (kék madarak) lett, amely jelkép a csapatcímerben is főszerepet kapott. A változtatások eredményeként az eddig háttérben látható vörös sárkány előrekerült a címerben, míg a kék madár kisebb lett, és alulra került, a hazai mez pedig vörösre változott. A színnek természetesen ázsiai kapcsolódása is van: a vörös színt a jólét, a szerencse és a hatalom szimbólumaként tartják számon. Ha ennyi nem lenne elég, a tulajdonosok jelenleg már a klub névváltoztatásán ügyködnek, céljuk a Cardiff Dragons klubnév bevezetése.

Sajnos nem számolhatunk be arról, hogy a történtek után walesi szurkolók tízezrei hirdettek volna bojkottot, általános lenne az elégedetlenség és a felháborodás. A lebutított nyugati társadalom gyomra lassan már mindent bevesz, csupán pár száz szurkoló emelte fel szavát az intézkedésekkel szemben, s marad távol a mérkőzések látogatásától mindaddig, amíg régi kék színüket és régi címerüket vissza nem kapják. Az elvek nélküli többség a „pénz beszél” jeligével magyarázza a klubon belül kialakult helyzetet, a Premier Ligás szereplésért cserébe elfogadják a tradíciók szembeköpését.

Pár héttel ezelőtt az ázsiaiak a stadion minden egyes székére kitetettek egy ajándék sálat, immáron az új címerrel és a piros színnel. A birkák boldogan kötötték nyakukba a sálat. Van ahol sálat, más országokban kolbászt és cirkuszi kellékeket ajándékoznak a megvezethető szurkolóknak.

A történet üzenete egyértelmű. Soha ne adjátok el a lelketeket! 

KEEP CARDIFF BLUE, AGAINST MODERN FOOTBALL!

 (Bal oldalon a régi, jobb oldalon az új címer.)

2013. április 4., csütörtök

Reakció I.

Gourmands - Nemrég közösen tiltakoztak a Hull City és a Huddersfield szurkolói, miután a West Yorkshire Police radikálisan korlátozta a Hull City szimpatizánsainak idegenbeli utazását. A rendőrség meghatározta, hogy a vendégszurkolók milyen formáját választhatják az utazásnak, valamint a 4000 fős vendégszektorba is csupán 1700 jegy értékesítését engedélyezték. A történet érdekessége, hogy a Hull City játékosai (a klub engedélyével) kiálltak szurkolóikért, egységesen "watching football is not a crime" feliratú pólókat viselve.


Nálunk ellenben az a helyzet, hogy senki sem képviseli az érdekeinket. 
Bár az újabb kori MLSZ megpróbálja magát szurkolóbarátnak eladni, a valóságban ész nélkül kriminalizál és szankcionál. A Szurkolói Iroda mindenféle hangzatos, látszat megállapodásokat köt, valójában pedig csak kifogja a szelet a vitorlánkból. 
Maradna így a saját vezetőségünk, Dudás Hunor viszont válaszlevelében virág nyelven a következőt közli: feleslegesek vagytok. Nem számít a véleményetek, nem számít, hogy a versenynaptár állandó módosításaival nem szurkolhattok a helyszínen. TV szerződések vannak, a televíziós társaság kénye-kedve szerint átírhatja a versenynaptárt, módosíthat kezdési időpontokat. Nem is számít már semmi, csak a TV közvetítésekből származó bevétel. (Megemlíthetnénk még játékosainkat, de március kilencedikén egyiküknek sem jutott eszébe, hogy kijöjjön a tiltakozó táborhoz, így tőlük sem várunk már semmit.)  

Sokak szerint fordítva ülünk a lovon, állandóan csak követelődzünk, miért nem örülünk inkább annak, hogy működik a klub, gazdaságilag stabil lábakon áll. Ezeknek az embereknek üzennénk, tévedésben vagytok. Ez már nem egy klub, hanem egy színtelen, szagtalan, érzelmek nélküli, lassan kiüresedő márkanév. A pénz és a vele járó cirkusz szépen lassan megöli azt, amitől híresek voltunk. A DVTK nem a TV társaságokért van (még akkor sem, ha komoly bevétele származik ebből a klubnak), hanem értünk, szurkolókért. Azokért a fanatikusokért, akik ott vannak Pápán, Pakson és Siófokon is. Még abban az esetben is mi vagyunk a DVTK, ha éppen a hazai mérkőzéseken nem vesszük meg a kolbászaitokat!

Dobó Zoltán 85 éves!

Gourmands - Ma ünnepli 85. születésnapját a DVTK történetének legeredményesebb támadója, Dobó Zoli bácsi. 1952 és 1954 között 47 NB1-es mérkőzésen 27 gólt ért el. A másodosztályban 73 gólt szerzett, összesen 100 gólt termelt piros-fehér színekben. 11 mérkőzésén lőtt három vagy annál több gólt.

Isten éltesse sokáig!
 


Jönnek már a vasgyári srácok!


A képen szereplők: Fekete, Tatár, Szalai, Salamon, Váradi, Kutasi, Oláh, Kerekes, Borostyán.

Válasz

Tisztelt Gourmands Diósgyőr!
Tisztelt DVTK szurkolók!

A DVTK Klubvezetése a felé irányuló levelükre a következő választ adja:
Mind a klubbot, mind a Magyar Labdarúgó Szövetséget szabályzatok, szerződések kötik. A Labdarúgás Versenyszabályzata szabályozza a versenyben résztvevő labdarúgók, sportszakemberek, sportszervezetek általános jogait és kötelezettségeit. Néhány ide vonatkozó rész:

1, Az MLSZ dönt a saját maga által szervezett versenyek Nemzeti (Országos) Bajnokságok, Kupák, stb. kiírásával, megrendezésével, lebonyolításával, kapcsolatos kérdésekben.

2, A bajnokság őszi és tavaszi idényének (szezonjának) megkezdése előtt a sportszervezetek számára sorsolás egyeztető értekezlet tartható. A sorsolás, időpont egyeztető értekezletek után a bajnokságot kiíró szövetség Versenybizottság a már csak a két csapat írásbeli megegyezése esetén módosíthatja a mérkőzés lejátszási időpontját, helyszínét, kivéve a tv szerződéses eseteket. A sorsolás elkészülte után, a sorsolással szemben óvás, fellebbezés nem nyújtható be.

3, Az MLSZ Versenybizottsága a televíziós szerződésből származó kötelezettség teljesítése céljából a mérkőzések napját, kezdési időpontját, vagy helyét megváltoztathatja.

4, A Versenyszabályzat tartalmazza a bajnoki-, kupa, torna mérkőzések lehetséges legkorábbi illetve a legkésőbbi kezdési időpontját. Élő televíziós, vagy rádióközvetítés esetén későbbi kezdési időpontot is kijelölhet a Versenybizottság, illetve hazai sportszervezet.

Úgy gondoljuk Klubunk vezetése mindent tőle telhetőt megtett és a jövőben is megtesz, amit a jogszabályi keretek megengednek, hogy szurkolóink érdekeit képviselje. Szabályokat nem szeghetünk, a már megkötött szerződéseken sem nekünk sem az MLSZ-nek nem áll módjában változtatni. A klub részéről a bajnokság megkezdése előtt megtörtént az egyeztetés a mérkőzések időpontjaival kapcsolatban, és ez az időjárási körülmények miatt történt változtatások esetében is igaz volt. A mérkőzésidőpontokkal kapcsolatban már a szezonkezdetkor panaszlevéllel éltünk az MLSZ felé. Ha mi dönthetnénk, dönthettünk volna az időpontokról- a szakmai stáb és a szurkolóink elvárásainak megfelelve- akkor nagy valószínűséggel egyik általunk javasolt időpont sem stimmelne a jelenlegi mérkőzésidőpontjainkkal. De úgy gondoljuk, ilyesfajta problémák megvitatása nem tartozik a széles körű nyilvánosságra, ezt a klub saját berkeken belül próbálja megoldani, és érvényesíteni álláspontját. A klub vezetése kapott felhatalmazást arra, hogy a DVTK érdekeit képviselje, és minden egyes dolgozója a közös sikerekért dolgozik.

Nagyon sajnáljuk az időt, pénzt áldozó, utazó drukkereinket, sajnos rajtunk kívül álló, tőlünk független döntések eredményeként alakultak ilyen formán a dolgok. A következő évad sorsolásakor az időpont egyeztető értekezleten mindent megteszünk, hogy még erősebben képviseljük szurkolóink érdekeit. 

Továbbra is szívesen fogadjuk a konstruktív javaslatokat, építő jellegű kulturált hangnemben megfogalmazott kritikákat.

Tisztelettel:
Dudás Hunor
Ügyvezető
Diósgyőr FC Kft.